Ta strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich zapis w Twoim komputerze.

od 1929 roku

Pokon czyni cuda

Pielęgnacja roślin pnących

W jaki sposób można najlepiej pielęgnować rośliny pnące? Dzięki naszej stronie dowiesz się więcej na ten temat i otrzymasz porcję wskazówek. Zapoznaj się z informacjami dotyczącymi odpowiedniego podłoża, nawożenia i przycinania, tak aby Twoje rośliny pnące były piękne i mogły cieszyć oczy przez długi czas.

Więcej na temat roślin pnących

Rośliny pnące nadają kolor różnym częściom ogrodu i ukwiecają otoczenie. Upiększają widok, gdy porastają ściany, pergole i ogrodzenia. Jest wiele gatunków roślin pnących. Do najbardziej znanych należy powojnik, wisteria (=glicynia), winobluszcz oraz groszek pnący. Popularną rośliną pnącą jest także winorośl. Rośliny pnące posiadają zdrewniałe łodygi, dzięki którym są na tyle silne, by móc się piąć. Ponieważ istnieje bardzo wiele gatunków tych roślin, ważne jest, by dokładnie zapoznać się z etykietą dołączoną do rośliny w celu uzyskania informacji na temat najkorzystniejszego miejsca uprawy.

Wskazówki dotyczące optymalnej pielęgnacji roślin pnących

Czy chcesz cieszyć się swoimi roślinami pnącymi tak długo, jak to tylko możliwe? Zadbaj o nie zatem we właściwy sposób. Dzięki prawidłowej pielęgnacji można cieszyć się roślinami pnącymi przez długie lata. Kilka wskazówek:

  • Umieść roślinę w takim miejscu w ogrodzie, w którym będzie ona miała zapewnione warunki w jak największym stopniu odpowiadające warunkom naturalnym. Na etykiecie dołączonej do rośliny znajdują się wszelkie informacje na ten temat - należy zatem uważnie się z nią zapoznać.
  • Dbaj o to, aby zapewnić roślinie taką ilość wody, jak podano na etykiecie.
  • Gatunki kwitnące wcześnie przycinaj tuż po okresie kwitnienia, aby jeszcze tego samego lata mogły zawiązać się pączki na przyszły sezon.
  • Stosuj specjalny nawóz do roślin pnących, aby wzmocnić roślinę i chronić ją przed szkodnikami.

Odpowiednie podłoże i nawóz do roślin pnących

Zapewnienie właściwego podłoża sprawia, że roślina szybciej przyjmuje składniki odżywcze i wodę. Skutkuje to lepszym wzrostem oraz dłuższym kwitnieniem. Dobra ziemia to zdrowe rośliny. W przypadku większości roślin można użyć specjalnego podłoża do sadzenia roślin wieloletnich bądź też wzbogacić glebę np. przy pomocy kompostu. Ponieważ rośliny pnące muszą mieć mocne łodygi, prawidłowe nawożenie jest niezwykle ważne. Oprócz azotu (dla liści) i fosforu (dla kwiatów) ważnym pierwiastkiem jest również potas. Dlatego też należy stosować specjalne nawozy wieloskładnikowe do roślin pnących, które je wzmocni, a ponadto zwiększą odporność na choroby i szkodniki.

Przycinanie wspomaga kwitnienie

Większość roślin pnących wymaga odpowiedniego przycinania. Ważne jest jednak, w jakim okresie wykonamy tę czynność. I tak gatunki wcześnie kwitnące należy przycinać w okresie od maja do czerwca włącznie, najlepiej zaraz po okresie kwitnienia. Robi się tak ze względu na to, że w drugiej części lata zawiązują się już pączki kwiatów, które zakwitną w przyszłym sezonie. Gatunki kwitnące później najlepiej jest przycinać na wiosnę. Ich pączki zawiązują się przede wszystkim o tej porze roku. Należy zapoznać się z etykietą, gdyż istnieją również rośliny mniej odporne na przycinanie.

Pielęgnacja roślin pnących przy pomocy właściwego preparatu

Zdrowa roślina oznacza również silną roślinę, która jest mniej podatna na choroby. Aby rośliny były zdrowe, muszą rosnąć w odpowiednim miejscu w ogrodzie, dostawać wystarczającą ilość wody oraz oczywiście być odpowiednio nawożone. Czasem rośliny potrzebują dodatkowej pielęgnacji. I tak na przykład rośliny pnące mogą być atakowane przez grzyby (np. mączniaki) czy mszyce. Ponieważ rośliny te są często trudno dostępne, konieczne jest zastosowanie specyficznych środków ochrony roślin.