Ta strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich zapis w Twoim komputerze.

od 1929 roku

Pokon czyni cuda

Pielęgnacja roślin iglastych

Firma Pokon zebrała tutaj kilka cennych wskazówek dotyczących pielęgnacji iglaków. Jakie preparaty do nawożenia najlepiej stosować? Kiedy najlepiej jest przycinać iglaki? Na tej stronie znajdziesz informacje na temat pielęgnacji krzewów iglastych.

Więcej na temat roślin iglastych

Iglaki są od lat chętnie wykorzystywane w ogrodach jako wiecznie zielone żywopłoty oraz jako krzewy służące do odgradzania terenu. W ostatnich latach coraz popularniejsze stają się również cisy. Krzewy te są odporne na przycinanie. Iglaki to nazwa, którą określa się rośliny należące do grupy roślin iglastych. Najbardziej znane gatunki to świerk, tuja, cis, jodła, jałowiec i cyprysik. Rośliny te są często sadzone w ogrodach, ponieważ pozostają zielone przez cały rok. Aby mogły one osiągnąć i utrzymać piękny kolor, ważne jest zapewnienie im właściwej pielęgnacji.

Dbanie o iglaki zaczyna się od odpowiedniego podłoża

Iglaki dobrze czują się na glebach piaszczystych, jednakże sztuka polega na tym, aby podczas sadzenia zapewnić im odpowiednią ilość próchnicy w podłożu. Dzięki temu będą rzadziej wysychały, ponieważ ziemia będzie łatwiej zatrzymywała wodę, a korzenie będą się lepiej rozwijały. Dlatego też do sadzenia należy użyć ziemi do iglaków Pokon.

Odpowiednie nawożenie roślin iglastych

Oprócz odpowiedniego podłoża iglaki i cisy potrzebują również właściwego nawożenia. Najlepiej stosować nawozy, które poza wysoką zawartością potasu mają w składzie także magnez. Ten pierwiastek zapewnia bowiem ładną i pełną zieleń. Po pewnym czasie igły mogą jednakże zacząć brązowieć. Świadczy to przeważnie o niedoborze magnezu. Jeżeli będzie on zbyt duży, konieczne może być, oprócz zastosowania nawozu Pokon do iglaków, użycie także Środka przeciw brązowieniu Pokon, który przywróci zieleń igłom. Jest to nawóz o wysokiej zawartości magnezu, który z powodzeniem może być stosowany do rozwiązywania problemu z brązowieniem roślin. Można go używać również profilaktycznie.

Przycinanie roślin iglastych

Regularne przycinanie to warunek, aby krzewy były zdrowe. Podczas przycinania iglaków należy zawsze uwzględniać następujące kwestie:

  • Nie przycinać iglaków poniżej części zielonych. Bezlistne gałęzie nie wypuszczą już nowych pędów - wyjątkiem są cisy.
  • Krzewy iglaste należy przycinać szerzej u dołu niż u góry. W ten sposób światło będzie łatwiej docierało do najniższych gałęzi, a krzew będzie miał ładną formę zamkniętą.

Problemy z chorobami i szkodnikami?

Iglaki i cisy są dosyć silnymi roślinami. Mogą natomiast być atakowane przez szkodniki. Należą do nich np. opuchlaki i przędziorki. Dobrze jest wiedzieć, że możliwie jest uniknięcie problemów z chorobami i insektami poprzez zastosowanie właściwego podłoża oraz odpowiedniego nawożenia. Zdrowe rośliny są bowiem bardziej odporne na choroby i działanie szkodników. Jeżeli iglaki zostaną jednak zaatakowane, warto wówczas zastosować odpowiednie środki ochrony roślin, dostępne w sklepach ogrodniczych.