Ta strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich zapis w Twoim komputerze.

od 1929 roku

Pokon czyni cuda

Rośliny śródziemnomorskie

Nazwa 'rośliny śródziemnomorskie' zdradza, że mówimy tutaj o roślinach pochodzących z basenu Morza Śródziemnego. Są to na przykład oliwki, cytrusy, palmy czy bugenwille. Coraz częściej pojawiają się one w naszych ogrodach. Ponieważ są uprawiane daleko poza swoim naturalnym środowiskiem, ważne jest zapewnienie im odpowiedniej pielęgnacji. Rośliny śródziemnomorskie mają określone potrzeby ze względu na swój wyjątkowy charakter.

Wskazówki dotyczące pielęgnacji roślin śródziemnomorskich

Przede wszystkim ze względu na fakt, że uprawiamy je w klimacie, który znacząco różni się od warunków, w jakich występują w naturze, rośliny te muszą być wyjątkowo starannie pielęgnowane. Każda roślina ma swoje ulubione miejsce w ogrodzie. Lecz także ilość dostarczanej wody odgrywa istotną rolę. Należy zawsze starać się w miarę możliwości stworzyć naturalne warunki, w jakich rośnie dana roślina. Na etykiecie dołączonej do rośliny znajdują się wszelkie informacje na ten temat - należy zatem uważnie się z nią zapoznać. Ponadto ważne są następujące kwestie:

  • Stosowanie właściwej ziemi, jak na przykład ziemia do roślin śródziemnomorskich Pokon (dostępna na rynku holenderskim)
  • Stosowanie odpowiedniego nawozu, aby rośliny śródziemnomorskie były chronione przed chłodnymi, zimowymi warunkami.
  • Niektóre rośliny można okrywać w celu zabezpieczenia ich przed mrozem. W szczególnych przypadkach rośliny mogą zimować w pomieszczeniach.
  • Przycinać je można niemalże przez cały rok, lecz zaleca się, aby nie wykonywać tej czynności zimą.

Właściwe podłoże dla zdrowia roślin

Podstawę w przypadku każdej rośliny stanowi ziemia. Zapewnienie właściwego podłoża sprawia, że rośliny łatwiej przyjmują składniki odżywcze i wodę. Skutkuje to lepszym wzrostem oraz dłuższym kwitnieniem. Większość tego rodzaju roślin potrzebuje dużej ilości wody - choć w przypadku niektórych z nich nie wpadlibyśmy na to. W basenie Morza Śródziemnego pada rzadziej niż u nas. Jednakże rośliny nie wysychają, ponieważ gleby występujące na tym obszarze zatrzymują sporą ilość wody.  Dlatego też ważne jest, by wybrać taką ziemię, która będzie w stanie magazynować wodę w dużym stopniu. Takim podłożem jest ziemia do roślin śródziemnomorskich Pokon. Dzięki dodatkowi specjalnej substancji zatrzymuje ona wilgoć w dużym stopniu i oddaje ją roślinom, co dobrze naśladuje gospodarkę wodną w ich naturalnym środowisku. Dodatek gliny i substancji podobnej do lawy pozwala na jeszcze lepsze imitowanie właściwych warunków glebowych.

Odpowiednie nawożenie roślin śródziemnomorskich

Aby rośliny śródziemnomorskie mogły prawidłowo rosnąć i kwitnąć, bardzo ważne jest ich odpowiednie nawożenie. Prawidłowe odżywianie sprawia ponadto, że rośliny są bardziej odporne na choroby i szkodniki. Istotny jest zwłaszcza potas, który powoduje m.in., że roślina jest wytrzymała na surowe zimowe warunki, jakie występują w naszym klimacie. Niektóre gatunki mogą bez problemu pozostać na zewnątrz, lecz inne najlepiej jest okryć w celu zapewnienia ochrony przed mrozem, czy też nawet wnieść do środka na zimę.

Właściwy preparat: profilaktyka jest lepsza niż leczenie!

Zdrowa roślina oznacza również silną roślinę, która jest mniej podatna na choroby. Aby rośliny były zdrowe, muszą rosnąć w odpowiednim miejscu w ogrodzie, dostawać wystarczającą ilość wody oraz oczywiście być odpowiednio nawożone. Jednakże profilaktyka jest zawsze lepsza niż leczenie. Czasem rośliny potrzebują dodatkowej pielęgnacji. Rośliny śródziemnomorskie mogą być na przykład atakowane przez grzyby, takie jak mączniaki. Aby je zwalczać, należy zastosować na wiosnę odpowiednie środki  ochrony dostępne w sklepach ogrodniczych.