Ta strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich zapis w Twoim komputerze.

od 1929 roku

Pokon czyni cuda

Pielęgnacja bonsai

Odpowiednia pielęgnacja bonsai pozwoli na cieszenie się tym wyjątkowym drzewkiem przez długie lata. Prawidłowa pielęgnacja zaczyna się od zastosowania odpowiedniego podłoża oraz ustawienia rośliny we właściwym miejscu. Ponadto regularne nawożenie i podlewanie odgrywa ważną rolę.

Więcej na temat bonsai

Bonsai to tradycyjna orientalna dziedzina sztuki powstała ok. 2000 lat temu w Chinach. Bonsai kształtuje się poprzez intensywne przycinanie korzeni i gałęzi. Jest to tak naprawdę miniaturowa wersja dużego drzewa liściastego lub iglastego, a jego cechą charakterystyczną jest masywny pień. Wraz z niewysoką misą lub donicą, w której rośnie, tworzy piękną i naturalną całość.

Wskazówki dotyczące prawidłowej pielęgnacji bonsai

Najlepiej jest, gdy bonsai posiada mocną podstawę, aby mogło powoli rosnąć w niewysokiej misie lub donicy. Ponadto następujące kwestie są istotne w odniesieniu do pielęgnacji tej rośliny:

W donicy muszą znajdować się relatywnie duże otwory, aby woda mogła w odpowiedni sposób wypływać.
Młode drzewka liściaste należy przesadzać co roku. Młode drzewka iglaste należy przesadzać raz na 2 lata.
Bonsai powinno w miarę możliwości stać w jasnym miejscu.
Unikać należy ostrego słońca oraz miejsc tuż nad źródłem ciepła.
Korzenie należy przycinać późną zimą lub wczesną wiosną. W ten sposób zapewniamy im dodatkową przestrzeń.

Prawidłowy sposób nawożenia bonsai

Nawożenie jest istotne dla zapewnienia drzewku witalności i siły. W miesiącach zimowych (od listopada do lutego) roślina wymaga okresu spoczynku. Bonsai należy podlewać dopiero, gdy ziemia jest wyczuwalnie sucha i w miarę możliwości używać do tego celu miękkiej wody. Stosować specjalną płynną odżywkę do bonsai, by drzewko było silne i zdrowe.

Drutowanie bonsai

Drutowanie to technika umożliwiająca zmianę kierunku rośnięcia gałęzi i pnia. W tym celu należy używać drutu o różnych grubościach oraz szczypiec do drutu.

Zwalczanie problemów

Prawidłowa pielęgnacja ogranicza ryzyko wystąpienia chorób. Pojawiające się mszyce i przędziorki to insekty, które muszą być szybko zwalczane. Jednakże profilaktyka jest zawsze lepsza niż leczenie. Aby zapobiegać pojawianiu się problemów, ważne jest, by pozostawiane przez insekty charakterystyczne białe kropki były możliwie jak najszybciej usuwane oraz by przecinać druty, które zbyt mocno uciskają drzewko.