Ta strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich zapis w Twoim komputerze.

od 1929 roku

Pokon czyni cuda

Kaktusy i sukulenty

Kaktusy i sukulenty można lubić lub też nie. Jednak miłośnicy kaktusów dbają o nie i robią wszystko, aby te pochodzące z Ameryki Południowej rośliny otrzymywały odpowiednią pielęgnację i rosły zdrowo.

O kaktusach

Kaktus to sukulent wywodzący się z rodziny Cactaceae. Występuje w ponad 2500 odmianach. Kaktusy mogą na różne sposoby przyczyniać się do stworzenia przyjaznego wnętrza. Mniejsze odmiany szczególnie nadają się do aranżowania małych ogródków skalnych, podczas gdy większe pozwalają na nadanie naturalnego wyglądu nowoczesnemu wnętrzu. Dzięki właściwemu podłożu, miejscu ustawienia oraz nawożeniu można przez długie lata cieszyć się pięknymi kaktusami bądź sukulentami.

Kaktusy i sukulenty: wskazówki dotyczące pielęgnacji

Kaktusy wymagają lekkiego i suchego podłoża - tak, jak w naturze. Idealna ziemia do kaktusów szybko wchłania i odprowadza wodę, dlatego też powinna w dużej części składać się z piasku, który zapewnia odpowiednią gospodarkę wodną. Pozostałe kwestie istotne w przypadku pielęgnacji kaktusów i sukulentów:

Kaktusy najlepiej czują się w doniczkach ceramicznych. W tego rodzaju naczyniach woda wysycha szybciej.
Kaktusy należy przesadzać co roku (wiosną), przed okresem kwitnienia.
Rośliny tego gatunku muszą stać w możliwie jak najjaśniejszym miejscu.
Stosować specjalną odżywkę celem zapewnienia zrównoważonego wzrostu i intensywnego kwitnienia.

Właściwe nawożenie: doskonały efekt

Nawożenie raz na 2 tygodnie jest niezbędne, by kaktusy i sukulenty mogły rosnąć zdrowo. W zimie (od listopada do lutego włącznie) wymagają one okresu spoczynku. Nie muszą być wówczas podlewane. Ogólnie rzecz biorąc, lepiej jest podlewać kaktusy raz na jakiś czas dużą ilością wody niż każdego dnia po trochu. Ziemia musi mieć czas na wyschnięcie. Należy zastosować specjalną odżywkę do kaktusów i sukulentów, by zapewnić im optymalny wzrost i kwitnienie.

Okres kwitnienia kaktusów

W przypadku większości kaktusów występuje okres wzrostu, kwitnienia i spoczynku. Okresy te są różne w zależności od rośliny. Etykieta dołączona do rośliny dokładniej wyjaśni tę kwestię. W okresie wzrostu kaktusy wymagają dodatkowego światła i słońca. W lecie (do połowy września włącznie) mogą one stać również na zewnątrz.

Zapobieganie szkodnikom przy pomocy właściwego środka

W przypadku kaktusów i sukulentów rzadko występują choroby oraz insekty. Rośliny z tego gatunku mogą jednak zostać zaatakowane przez czerwce. Problem ten można w prosty sposób rozwiązać przy pomocy insektycydów dostępnych w sklepach ogrodniczych. Jednakże profilaktyka jest jeszcze lepszym rozwiązaniem. Prawidłowa pielęgnacja minimalizuje ryzyko pojawienia się tego szkodnika.