Ta strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich zapis w Twoim komputerze.

od 1929 roku

Pokon czyni cuda

Pielęgnacja roślin doniczkowych

Aby cieszyć oczy roślinami doniczkowymi w domu, konieczne jest zapewnienie im właściwej pielęgnacji. Dlatego też należy wziąć pod uwagę kilka kwestii, by osiągnąć oczekiwany rezultat. Dotyczą one m.in. właściwego podłoża oraz odpowiedniego miejsca ustawienia rośliny.

Rośliny doniczkowe tworzą dobrą atmosferę

Rośliny doniczkowe tworzą w domu przyjemny klimat. Można znaleźć roślinę na każdy gust i do każdego wnętrza. Dobre warunki można zapewnić roślinom nie tylko w pokoju dziennym, lecz także w przedpokoju, sypialni i łazience. Rośliny nie tylko tworzą atmosferę, lecz sprawiają także, że klimat w domu jest zdrowszy – produkują tlen w procesie fotosyntezy. Dlatego też stanowią one nieodzowny element każdego wnętrza.

Odpowiednie podłoże

Podstawę w przypadku każdej rośliny stanowi ziemia. Zapewnienie właściwego podłoża sprawia, że roślina łatwiej przyjmuje składniki odżywcze i wodę. Skutkuje to lepszym wzrostem oraz dłuższym kwitnieniem. W przypadku roślin doniczkowych można użyć specjalnego podłoża do roślin doniczkowych. Dobra ziemia to zdrowe rośliny. Istnieją także rośliny doniczkowe, które mają specyficzne wymagania w odniesieniu do podłoża. Dla takich roślin firma Pokon stworzyła specjalne rodzaje ziemi. Zastosowanie odpowiedniego podłoża dla danej rośliny gwarantuje uzyskanie lepszego rezultatu. Specjalne gatunki podłoży to:

  • ziemia do orchidei;
  • ziemia do bonsai;
  • ziemia do paproci;
  • ziemia do kaktusów.

Właściwe nawożenie roślin doniczkowych

Większość podłoży do roślin doniczkowych została wzbogacona nawozem, który wystarcza na pierwsze 2 miesiące. Po upływie tego okresu konieczne jest regularne stosowanie nawozu, by rośliny rosły zdrowo. Jeżeli są one w dobrej kondycji, są jednocześnie bardziej odporne na choroby i działanie szkodników. Firma Pokon stworzyła różnego rodzaju odżywki przystosowane do potrzeb poszczególnych gatunków roślin, jak np. nawóz do roślin zielonych czy nawóz do roślin kwitnących.

Najlepsze miejsce dla rośliny doniczkowej
 

Słońce, cień czy półmrok? Każda roślina posiada swoją ulubioną lokalizację w domu. Rolę odgrywa również temperatura i wilgotność powietrza. Należy zawsze starać się w miarę możliwości naśladować naturalne warunki, w jakich rośnie dana roślina. Na etykiecie do niej dołączonej znajdują się wszelkie informacje - należy zatem uważnie się z nią zapoznać.

  • Nigdy nie stawiać roślin doniczkowych tak, by dotykały one szyby. Może to spowodować przegrzanie lub przechłodzenie roślin.
  • Nie mogą one również stać zbyt blisko źródła ciepła.
  • W ciemnych miejscach można ustawiać wyłącznie rośliny zielone, które poradzą sobie z niewielką ilością światła.
  • Rośliny z gatunku paproci lubią wysoką wilgotność powietrza i regularne spryskiwanie.
  • W przewiewnych miejscach rzadziej występują mszyce.
  • Kaktusy potrzebują natomiast, podobnie jak w naturze, zapewnienia chłodnego i suchego okresu w zimie.

Pielęgnacja roślin doniczkowych przez cały rok
 

Niektóre rośliny doniczkowe wymagają szczególnej pielęgnacji w ciągu roku. Jedne lubią odpoczywać w zimie, a inne potrzebują nieco więcej uwagi bądź też wymagają szczególnego miejsca. Dlatego też należy zawsze dokładnie czytać etykiety dołączane do roślin, by dowiedzieć się, czego dokładnie potrzebują i kiedy im to zapewnić.

Zapobieganie chorobom przy pomocy właściwego preparatu

Pomimo prawidłowej pielęgnacji może się zdarzyć, że roślina doniczkowa zachoruje na skutek np. pojawienia się mszyc, wciornastków czy przędziorka. Problem ten można szybko rozwiązać przy pomocy insektycydów dostępnych w sklepach ogrodniczych. Pamiętajmy jednak, że profilaktyka jest lepsza niż leczenie.