Ta strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich zapis w Twoim komputerze.

od 1929 roku

Pokon czyni cuda

Pielęgnacja palm

Dzięki właściwej pielęgnacji można cieszyć się roślinami palmowymi przez długie lata. Pokon przedstawia wskazówki na temat idealnego sposobu pielęgnowania tych pięknych roślin zielonych, aby móc się nimi cieszyć jak najdłużej.

O palmach

Palma to egzotyczne drzewo często kojarzone z tropikami. Nic bardziej mylnego. Palma to także idealna roślina domowa, ponieważ łatwo dostosowuje się do warunków panujących we wnętrzu i charakteryzuje się długą żywotnością.

Wskazówki dotyczące prawidłowej pielęgnacji palm

Aby móc optymalnie się rozwijać, palmy potrzebują podłoża o lekkiej, napowietrzonej strukturze, które dobrze przepuszcza wodę. Poniżej znajdują się dalsze wskazówki dotyczące optymalnej pielęgnacji palm:

  • Otwory w dnie doniczki zapewniają łatwy odpływ wody.
  • Palma wymaga przesadzenia dopiero wówczas, gdy jej korzenie zaczną uciskać się wzajemnie.
  • Palmy potrzebują dużej ilości światła i ciepła, by mogły rosnąć.
  • Od czasu do czasu należy usuwać kurz z palmy poprzez spryskiwanie lub wystawienie rośliny na zewnątrz w trakcie letniej ulewy.

Właściwe nawożenie palm

Nawożenie jest istotne dla zachowania urody i zdrowia palmy. W zimie należy zapewnić roślinie 2 miesiące odpoczynku (od grudnia do stycznia włącznie). Regularne podlewanie to konieczność! Aby zapewnić palmom prawidłowy rozwój oraz zdrowie, istotne jest pielęgnowanie ich przy użyciu odpowiedniej odżywki. Zapobiega to powstawaniu chorób grzybowych.

Pielęgnacja palm w poszczególnych sezonach

W lecie należy podlewać palmy większą ilością wody, aby ich nie przesuszyć. Ponieważ rośliny te potrzebują dużo światła słonecznego, mogą one od wiosny do jesieni stać również na zewnątrz lub na oszklonej werandzie.

Właściwe preparaty: profilaktyka jest lepsza niż leczenie

Palmy mogą być regularnie atakowane przez trudne do zwalczenia wciornastki bądź innego rodzaju szkodniki. Unikać należy podlewania liści i pnia, gdyż powoduje to rozwój grzybów i gnicie. Jeżeli pojawią się insekty, należy użyć odpowiedniego insektycydu.