Ta strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich zapis w Twoim komputerze.

od 1929 roku

Pokon czyni cuda

Utrzymanie trawnika

Piękny, zielony trawnik wymaga odpowiedniej pielęgnacji we właściwych momentach. Chętnie wyjaśnimy, w jaki sposób najlepiej pielęgnować trawę i na co zwracać uwagę. Nasze wskazówki pozwolą na poprawienie stanu trawnika i zajęcie się nim we właściwy sposób.

Najważniejsze warunki, by uzyskać (jeszcze) ładniejszy trawnik

Oczywiście istnieją ogrody bez trawników, lecz trawa pojawia się w większości z nich. Według szacunków w Holandii istnieje ok. 300 milionów metrów kwadratowych trawników! Z tej ogromnej powierzchni duża część nie jest tak ładna, jak mogłaby być. A stworzenie piękniejszego trawnika nie jest trudne, ani nie wymaga aż tak dużo pracy.
 
Przestrzeganie pięciu podstawowych zasad pozwoli bez trudu uzyskać ładny trawnik. Tych pięć zasad to:

  • Odpowiednie podłoże
  • Właściwe miejsce
  • Odpowiednie nawożenie
  • Właściwa pielęgnacja
  • Profilaktyka

Ulepszanie istniejącego trawnika

Aby trawnik był piękny, niezwykle istotne jest zadbanie o odpowiedni poziom pH gleby. Jeżeli będzie on zbyt niski, trawie może być trudniej przyjmować składniki odżywcze. Niski poziom pH sprzyja również powstawaniu mchu. Aby spełnić ten warunek, należy stosować  wapno Pokon.
 
Na każdym trawniku z biegiem czasu powstaje warstwa tworzona przez martwą trawę. Jest to tzw. warstwa filcu. Może ona utrudniać wzrost trawy. Wertykulacja pozwala na 'pocięcie' trawy i usunięcie warstwy filcu. Zabieg ten wspomaga wzrost nowej trawy. Dodatkową zaletą wertykulacji jest równoczesne usuwanie wraz z filcem martwego mchu.

Zachowaj piękno trawnika

Czasem na trawniku powstają nierówności lub dołki. Niezbyt głębokie nierówności można wypełnić ziemią ogrodową (równomiernie rozsypaną), przez którą źdźbła trawy po prostu przerosną. Jeżeli jednak dołki są głębsze, zbyt gruba warstwa ziemi przygniecie trawę. W takim przypadku trzeba ponownie obsiać dany fragment trawnika. Do jego obsiania można użyć mieszanki do trawników ozdobnych, mieszanki do trawników rekreacyjnych lub mieszanki do trawników wmiejscach zacienionych Pokon. Wyrównywaniem nierówności i dołków najlepiej jest zająć się tuż po zimie (do kwietnia) lub w okresie od sierpnia do października.
 
Aby przerzedzić trawnik, warto raz na jakiś czas posypać go piaskiem. Najpierw należy zrobić w równych odstępach od siebie dziury w trawniku, używając na przykład wideł. Otwory te napowietrzą trawnik, a po wypełnieniu ich piaskiem, zapewnią lepsze odprowadzanie wody. Następnie należy równomiernie rozsypać piasek na trawniku.

Wskazówki dotyczące pielęgnacji trawnika

  • Wertykulacja służy do usuwania mchu i napowietrzania trawnika. Wystarczy przeprowadzać ją 1-2 razy do roku. Do tego celu służy specjalna maszyna. Dzięki temu zabiegowi światło, powietrze i woda będą lepiej przenikać w głąb trawnika, zaś korzenie będą miały więcej miejsca, by rosnąć.
  • Zapoznaj się z naszym kalendarzem pielęgnacji trawnika w celu uzyskania informacji na temat czynności, jakie należy wykonywać oraz produktów, jakich należy użyć.