Ta strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich zapis w Twoim komputerze.

od 1929 roku

Pokon czyni cuda

Zakładanie trawnika

O czym musisz pamiętać, jeżeli chcesz założyć trawnik? Zebraliśmy dla Ciebie najważniejsze aspekty, poczynając od właściwego podłoża, a kończąc na pielęgnacji po założeniu nowego trawnika.

Przygotowanie ziemi pod trawnik

Każda roślina wymaga odpowiedniego podłoża, a więc nie inaczej jest także z trawą tworzącą trawnik. Właściwe podłoże sprawia bowiem, że trawa może pobierać potrzebną ilość składników odżywczych i że korzenie mogą się w prawidłowy sposób rozwijać. Dotyczy to wszystkich typów trawników, czyli zarówno trawników ozdobnych, rekreacyjnych, jak i trawników w miejscach zacienionych. Należy wymieszać górną warstwę obecnego podłoża o grubości 15-20 cm z ziemią do trawników Pokon, a następnie rozgrabić ją równomiernie. Usunąć ewentualne większe kamienie, aby podłoże było równe.

Wskazówki dotyczące zakładania trawnika

Najlepszy okres na założenie trawnika to miesiące kwiecień-maj oraz koniec sierpnia i wrzesień. 
Ponieważ podłoże jest kluczową kwestią, ważne jest, by przetestować je przed założeniem nowego trawnika. W tym celu należy użyć testu gleby Pokon. Z tego zestawu można korzystać również, gdy pojawią się jakiekolwiek problemy z trawnikiem. Często przyczyna leży bowiem w podłożu!
Zaleca się najpierw zwalczyć chwasty przed rozpoczęciem przygotowania gleby. W tym celu należy użyć odpowiedniego herbicydu. Po około 2 tygodniach od odchwaszczania można rozpocząć zakładanie trawnika.
Jeżeli trawnik będzie tworzony na glebie gliniastej lub iłowej, najlepiej jest zacząć od położenia drenażu - systemu odprowadzania wody.
W podłożu należy wykopać otwory o głębokości 80-100 cm i wypełnić je grubym piaskiem lub gruzem.
Otwory muszą być rozmieszczone w regularnych odstępach od siebie, tak aby możliwe było szybkie odprowadzanie wody deszczowej.

Rodzaj trawnika

Trawniki pasują do niemalże wszystkich miejsc w ogrodzie, lecz każdy gatunek trawy ma swoje wymagania. Dlatego też istotne jest określenie, gdzie trawnik będzie się znajdować i w jaki sposób będzie użytkowany.
Czy miejsce to jest bardzo nasłonecznione czy też przeciwnie, bardzo cieniste? Czy trawnik będzie intensywnie użytkowany czy też będzie służył głównie do ozdoby?

Nowy trawnik? Wybierz mieszankę traw.

Po przygotowaniu miejsca pod trawnik należy wysiać nasiona trawy, np. mieszankę do trawników ozdobnych Pokon, mieszankę do trawników rekreacyjnych lub mieszankę do trawników w miejscach zacienionych. Najlepiej jest wysiewać trawę wzdłuż i wszerz. Dlatego też trzeba podzielić nasiona na dwie części i rozsypać jedną z nich wzdłuż, a drugą wysiać wszerz. Na opakowaniach produktów Pokon znajdują się informacje na temat dokładnej powierzchni, jaką można obsiać zawartością jednego opakowania. Następnie konieczne jest mocne zwałowanie lub ubicie podłoża. Do ubijania można użyć desek (co najmniej dwóch), na których należy stawać (nie stawać na ziemi, lecz przechodzić z deski na deskę).

Trawnik ozdobny

Aby wyhodować ładny, gęsty trawnik ozdobny, można nabyć specjalnie skomponowaną mieszankę traw. Gatunki trawy wykorzystywane do tworzenia trawników ozdobnych mają przeważnie drobne łodyżki i rosną gęsto obok siebie. Firma Pokon posiada w ofercie mieszankę do trawników ozdobnych. Trawnik ozdobny nie nadaje się do intensywnego użytkowania.

Trawnik rekreacyjny

Trawnik, który będzie intensywnie użytkowany, np. przez bawiące się dzieci, musi być oczywiście wytrzymały. Dlatego też firma Pokon wprowadziła na rynek mocniejszą mieszankę zawierającą 50% życicy trwałej, która odpowiada za szybką regenerację trawnika - mieszankę do trawników rekreacyjnych Pokon.

Trawnik w miejscu zacienionym

Może się zdarzyć, że ze względu na rośliny rosnące wokół trawnik będzie zacieniony. Zdarza się tak zwłaszcza często na obszarach porośniętych wieloma drzewami. Istnieją gatunki trawy - kostrzewy, które dobrze czują się w tego rodzaju miejscach. Firma Pokon użyła ich, tworząc mieszankę do trawnika na miejsca zacienione Pokon. 

Ziemia pod drzewami jest czasem tak sucha, poprzerastana korzeniami lub tak cienista, że nawet specjalny trawnik zacieniony potrzebuje dodatkowej pielęgnacji. Należy usuwać niższe gałęzie drzew, aby zwiększyć dopływ światła, częściej podlewać trawnik niż w innych miejscach oraz rzadziej i nie tak krótko przycinać trawę pod drzewami. Jeżeli to nie pomoże, konieczne może być zrezygnowanie z trawnika wokół drzew i zasadzenie w takim miejscu innych roślin przykrywających ziemię, które są odporne na tego rodzaju warunki.

Po założeniu trawnika

Nowo założony trawnik musi być spryskiwany wodą 2-3 razy w tygodniu. Przez pierwsze tygodnie ważne jest stałe utrzymywanie wilgotnej gleby, która jednak nie może być zbyt mokra! Po upływie 4-6 tygodni trawa może być wystarczająco silna, aby ostrożnie skosić ją po raz pierwszy. Należy zachować ostrożność podczas koszenia i użyć ostrej kosiarki oraz zadbać o to, aby pozostawić co najmniej 5 cm trawy. Następnie można przejść na podlewanie raz w tygodniu (w okresach suchych), przy czym istotne jest, by dobrze podlać trawę, tak aby podłoże zostało porządnie nawodnione. W tym celu można użyć preparatu do podlewania trawnika Pokon dla dodatkowego nawiezienia i zapewnienia prawidłowego startu. Można również zacząć częściej kosić trawę. Trawnik rekreacyjny nie powinien być koszony na wysokość mniejszą niż 4-5 cm. W przypadku trawników w miejscach zacienionych powinno to być 3-4 cm, a w przypadku ozdobnych - 2 cm.